Rzeka Drawa Drawsko Pomorskie

Image

Drawa najdłuższa rzeka Pojezierza Drawskiego, o długości 186 km wypływa z jeziora Górnego (Krzywego) o pow. 10 ha, położonego 150 m n p m, w rezerwacie krajobrazowym Dolina Pięciu Jezior. W górnym biegu płynie polodowcową doliną wśród wzniesień moreny czołowej, przez teren Drawskiego Parku Krajobrazowego. W środkowym odcinku przedostaje się przez obszar poligonu drawskiego umiejscowionego na sandrowej Równinie Drawskiej. W dolnym biegu przepływa przez Drawieński Park Narodowy.

Przepływa przez 19 jezior, stanowiących naturalny oczyszczający filtr m.in. Górne, Krąg, Długie, Głębokie, Małe, Prosino, Żerdno, Drawsko, Rzepowskie, Krosino i Lubie. W okolicy jez. Lubie przecina znany w Polsce i NATO poligon drawski. Dalej, przepływa przez: Wielkie Dębno, Małe Dębno, Wiry, Zły Łęg, Borowskie. Ma tam dwa biegi: uregulowany i pierwotny (Stara Prostynia). Poniżej łączy się z małą rzeczką, Drawicą, a w Drawnie przepływa przez jeziora: Grażyna i Dubie. Poniżej Drawna, od okolic Barnimia, Drawa nabiera charakteru rzeki górskiej ze spadkiem ok. 1 stopnia. Przełom taki ma na całym odcinku (oprócz łąk Moczelskich i na końcu, przy zbiorniku elektrowni wodnej w Kamiennej). 

W obrębie Parku wpadają do niej dwie cudowne rzeki, Korytnica i Płociczna (choć tylko Płociczną uczyniono Parkiem). Poniżej ujścia Płocicznej uspokaja się, aż do ujścia do Noteci koło Krzyża. Drawa przebiega przez kompleks leśny Równiny Drawskiej, nazwany Puszczą Drawską o pow. ok 1000 km kw. Cały obręb Puszczy Zach.-Pomorskiego to obszar o największym zalesieniu w Polsce.. Uchodzi do Noteci poniżej Krzyża na poziomie 28 m n p m. Rzeką Drawą wiedzie szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły. Drawą kilkakrotnie spływał ks. Kardynał Karol Wojtyła, były Papież Jan Paweł II. Niektóre polany to typowe piaski sandrowe z wód topniejącego lodowca: Wygon, Zatom, itp. Są szczególnymi izolatorami dla atmosfery i w środku takich polan tworzy się szczególny mikroklimat (zwłaszcza w lecie).

Image

Nazwa Drawy, wg zapisów, pochodzi prawdopodobnie od jej rwącego charakteru, zwłaszcza od Barnimia po Kamienną (dreu - pośpiech, bieg).

Stąd zachowane w źródłach rozmaite nazwy jak: Dreu, Draga, Drage, Drave, Traga, Trawa, Dragefluss.

Powierzchnia dorzecza wynosi 3296,1 km2, a średni spadek rzeki wynosi 0,61o/oo.

Rzeka Drawa w liczbach:

0
Długość rzeki (km)
0
Spadek na szlaku - w środkowym biegu
0
Długość szlaku (km)
0
Powierzchnia dorzecza
0
Spadek na szlaku - w dolnym biegu
0
Spadek na szlaku - w górnym biegu
0
Średni roczny przepływ - w dolnym biegu

Rzeka Drawa jest wąska i szeroka, płytka raz drugim razem głęboka, bystra a czasem leniwa. Dno ma różną strukturę czasem muliste, piaszczyste lub kamieniste. Brzegi są zadrzewione, krzewiaste momentami są bezdrzewne, płaskie lub urwiste, podmokłe albo suche. Czasami Drawa tworzy zarośnięte rozlewiska, by znowu pędzić dzikimi przełomami. Kajakarz napotyka raz to na spiętrzenia, bindugi, małe elektrownie wodne i jazy. W czasie spływów koniecznie warto odwiedzić kilka miast i miasteczek, m.in. Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie czy Drawno.